Poradna

Viktorie, Pardubice

Dobrý den, potřebovala bych za 2 měsíce zhubnout 10 kg. Poradili byste mi, prosím?

PhDr. Tamara Starnovská
,
nutriční terapeut

Dobrý den, snižování hmotnosti, které je efektivní a přitom bezpečné pro zdraví, je třeba realizovat ve spolupráci s nutričním terapeutem na základě zhodnocení Vašeho aktuálního stavu a skutečných potřeb živin pro funkci Vašeho organizmu.

Iva, Praha

Které ze současných oblíbených diet (whole, keto, paleo) apod. jsou skutečně lékařsky ověřené? Mají nějaká rizika?

PhDr. Tamara Starnovská
,
nutriční terapeut

Dobrý den, žádná z těchto diet, jak je prezentovaná v médiích, není lékařsky podložená. Naopak, všechny mají při delší době dodržování (více než 7 dní) zdravotní rizika, na což upozorňují odborníci domácí i zahraniční. Rizika se liší podle typu diety i konkrétní osoby, která ji využije (roli hraje věk, pohlaví, aktuální zdravotní stav, způsob života i užívané léky či výživové doplňky) a v neposlední řadě i toho, jak si příslušné doporučení vyloží a jak je aplikuje do svého stravování. Pro naše zdraví je důležité, abychom měli ve svém stravování velmi široký výběr potravin a jejich zpracování. Jinak nám budou chybět nejen základní živiny, ale i nezbytné minerální látky a vitamíny. Jakmile některé potraviny výrazně omezíme či vyloučíme, případně jiné konzumujeme ve větším množství, vytvoříme si nedostatek v různých výživových položkách a s tím i problémy, které se postupně s časem prohlubují.

Štěpán, Praha

Poměrně často konzumuju „čínské polévky“, je mi 28 let. Vím, že nejsou zrovna zdravé, ale zajímalo by mě, při jakém množství už jsou ohrožena moje játra a ledviny?

PhDr. Tamara Starnovská
,
nutriční terapeut

Dobrý den, je těžké konkrétně odpovědět. „Poměrně často“ je velmi široký pojem. V zásadě lze říci, že „čínské polévky“ neobsahují potřebné množství základních živin ve vhodném poměru. Obecně v nich chybí dostatek bílkovin a mají vyšší podíl sacharidů, tuku a soli. Důležité je tedy i to, co jíte během dne mimo tyto polévky – tedy zda vykompenzujete jejich negativa či nikoliv. Základní problém je ve zhoršení Vašeho výživového stavu, s mnoha následky, z nichž uvádím například snížení imunity, tedy snáze „chytnete“ infekční či virové onemocnění, případně Vás potrápí kvasinky či plísně a budete se jich hůře zbavovat.

Klára, Odolena Voda

Jsem typ člověka, kterého extrémně nebaví se věnovat jídlu, jeho přípravě a konzumaci. Obvykle se spíš musím nutit něco sníst nebo mě to při práci a zájmech ani nenapadne. Teď jsem ale těhotná a vím, že by bylo fajn s tím něco dělat. Co mi doporučíte?

PhDr. Tamara Starnovská
,
nutriční terapeut

Dobrý den, v období těhotenství je správné stravování klíčové pro zdravý vývoj dítěte i pro optimální kondici matky. Nejprve je třeba zhodnotit Vaše dosavadní stravování a identifikovat rizika, která s ním jsou spojená. Následně pak doplnit ty složky, které jsou nezbytné pro potřeby dítěte i Vás a složit stravovací režim tak, aby vyhovoval Vašim možnostem konzumace a přitom pokryl veškeré potřeby Vás i dítěte. K tomu je třeba kontaktovat (co nejdříve) kvalifikovaného nutričního terapeuta, který má potřebné znalosti a odbornou zdravotnickou kvalifikaci.

Napište nám

    O oboru