Pravé vejce je lepší než čokoládové
Vajíčko je symbolem Velikonoc. Pokud budete kupovat čokoládová vajíčka, dejte pozor, aby byla opravdu z čokolády a nejednalo se jen o pochoutku či cukrovinku.
A jak si vede opravdové vejce? Výživová hodnota vajec je velmi vysoká. Vaječný obsah (žloutek a bílek) je zdrojem vysoce kvalitních bílkovin. Vejce obsahuje 12 % tuku s vysokým obsahem zdraví příznivých esenciálních mastných kyselin. Vejce jsou i hodnotným zdrojem vitaminů (A, D, E, vitaminů skupiny B a karotenů) a minerálních látek, z nichž má význam zejména dobře využitelné železo. Vejce obsahuje sice poměrně velké množství cholesterolu, ale přítomné fosfolipidy zmírňují jeho působení, takže se v současnosti pro zdravé lidi doporučuje 1 vejce denně. Pokud si hlídáte hladinu cholesterolu v krvi, je dobré vědět, že cholesterol ve stravě nemá tak zásadní vliv jako složení tuků, které máme v jídelníčku (tedy příjem nasycených versus nenasycených tuků). Při zvýšené hladině cholesterolu v krvi se proto vyhýbejte hlavně uzeninám, tučnému masu, pochoutkám, cukrovinkám (zejména těm s polevou či náplní) a ne vejcím. Nejlépe stravitelná jsou vejce vařená naměkko, hůře vejce natvrdo a nejhůře ta upravená na tuku.
A jak je to s barvou vajíčka? O Velikonocích vyhledáváme ta s bílou skořápkou. Její barva je dána plemenem nosnic. Chuťový rozdíl mezi bílým a hnědým vejcem není žádný, chuť je určena složením směsi, kterou jsou slepice krmeny. Také barva žloutku nemá na kvalitu vejce vliv. Vejce vložte do sklenice s vodou – čerstvé klesne rovnou ke dnu, kde zůstane ležet. Vejce, které neklesne a zůstane plavat na povrchu, je staré. Vejce je třeba uchovávat při stabilní (nekolísavé) teplotě prostředí v rozmezí 5 až 18 °C, vždy špičkou dolů.
Pár tipů nejen pro hospodyňky
Stravitelnost vajec můžete ovlivnit jejich úpravou. Nejlépe stravitelná jsou vejce naměkko (opouští žaludek po jedné až dvou hodinách), hůře pak vejce syrová a natvrdo (zůstávají v žaludku dvě a půl až tři hodiny) a nejhůře jsou stravitelná vejce smažená na tuku (můžou zůstat v žaludku až šest hodin). Nezapomínejte však na riziko salmonely, které hrozí při nedostatečném tepelném zpracování vajec.
Jaká vejce ještě můžeme ochutnat?
Křepelčí vejce: jsou uznávanou pochoutkou. Spousta lidí je jí proto, že mají méně cholesterolu. Ale pozor, rozdíl je v obsahu cholesterolu v jednom kuse, křepelčí vejce jsou totiž asi 5x menší. Ve srovnatelném množství vajec křepelčích a slepičích je množství cholesterolu téměř stejné. Většinou je vaříme natvrdo a používáme do salátů, do marinád či aspiků. Jsou jemnější než slepičí a jsou považována za lahůdku.
Husí vejce: jsou 5 – 6x větší než slepičí vejce, mají olejnatou příchuť. Chutná jsou především naměkko, musí být ale připravována zcela čerstvá. Nevýhodou je také častější výskyt salmonel.
Kachní vejce: velmi snadno se nakazí bakteriemi, proto se k jídlu příliš nedoporučují.
Krůtí vejce: jsou asi 2x větší než slepičí vejce a dají se upravovat stejným způsobem.
Pštrosí vejce: jsou velmi chutná, a navíc stále dostupnější. Jsou asi 20x větší než vejce slepičí, jedno tak bohatě postačí pro pětičlennou rodinu. Vaříme je natvrdo (pozor, pštrosí vejce je nutné vařit 30 – 35 min od bodu varu) nebo se používají smažená.
16. 4. 2019
Věra Boháčová, DiS., PhDr. Tamara Starnovská